Achievements

2018 State Medallists
Byron Betts
Bronze - Cadet-A Men's Foil
Nick Betts
Bronze - Open-A Men's Foil
Darcy Cowling
Gold - Open-B Mixed Foil
Gold - U15 Men's Foil
Silver - Cadet-A Men's Foil
Jackie Dawson
Bronze - Veteran Women's Epee
Sam Ebert
Bronze - U11 Boys Foil
Heather Ingram
Silver - U11 Girls Foil
Stella Kardasova
Bronze - Open-B Women's Epee
Erwin Lam
Bronze - Open-B Men's Epee
Judith McCallum
Silver - Open-B Women's Epee
Henry Payne
Silver U15 Men's Foil
Elsie Pearce
Gold - U13 Girls Foil
Felix Probert
Gold - U13 Boys Foil
Tim Short
Bronze - Cadet-A Men's Foil
Dov Spinks
Bronze - Veteran Men's Epee
Ranger Spinks
Silver - Mixed U11 Epee
Evelyn Wilson
Gold - U11 Girls Foil
Silver - U13 Girls Foil
Maria Zdanovich
Gold - Open-A Women's Epee

2018 State Ranking Winners
U9 Foil - Zenji Neave
U11 Epee - Ranger Spinks
U11 Foil - Evelyn Wilson
U13 Epee - Tom Henry
U13 Foil - Tom Henry
U13 Foil - Elsie Pearce
U15 Foil - Darcy Cowling
Cadet-B Epee - Aidan Carling
Open-B Foil - Darcy Cowling

2017 Club Champions
Ashton Spangler - Senior Epee
Ben Strickland - Senior Foil
Darcy Cowling - U13 Foil
Evelyn Wilson - U11 Foil

2017 State Medallists
Aidan Carling
Bronze - Intermediate Men's Epee
Bronze - U17/20 Men's Epee
Jackie Dawson
Silver - Veteran Women's Epee
Bronze - Intermediate Women's Epee
Jonas Dawson
Bronze - Veteran Men's Epee
Tom Henry
Bronze - U11 Boy's Foil
Erwin Lam
Silver - Intermediate Men's Epee
Bodhi Neave
Silver - U13 Mixed Foil
Henry Payne
Gold - U13 Mixed Foil
Elsie Pearce
Bronze - U13 Mixed Foil
Dov Spinks
Bronze - Open Men's Epee
Bronze - Veteran Men's Epee
Evelyn Wilson
Gold - U11 Girl's Foil

2017 State Ranking Winners

U11 Boys Foil: Tom Henry
U11 Girls Foil: Evelyn Wilson
U13 Boys Foil: Darcy Cowling

2016 Club Champions
John Koch - Senior Epee
Oscar Wilson - Junior Foil

2016 State Medallists
Nick Betts
Bronze - Open Men's Foil
Nalin Chandran
Bronze - U15 Men's Foil
Bronze - U17/20 Men's Foil
Gold - Youth Intermediate Foil
Silver - Intermediate Men's Foil
Roshan Chandran
Silver - U15 Men's Foil
Silver - Youth Intermediate Foil
Tom Henry
Silver - U11 Men's Foil
Erwin Lam
Bronze - Intermediate Men's Epee
Dov Spinks
Bronze - Veteran Men's Epee
Bronze - Open Men's Epee
Silver - SA Veteran Men's Epee Team (National event)
Sugar Strohmeyer
Bronze - U15 Women's Foil
Bronze - Intermediate Women's Epee
Junior Boy's School Team
(Byron Betts, Darcy Cowling, Henry Payne, Tim Short)
Gold - League
Gold - Knockout

2015 Club Champions
Dov Spinks - Senior Epee

2015 State Medallists 
Nalin Chandran
Bronze - U13 Men's Foil
Bronze - Youth Intermediate Men's Foil

Roshan Chandran
Silver - Youth Intermediate Men's Foil
Bronze - U13 Men's Foil

 Darcy Cowling
Gold - U11 Men's Foil

Seb Deverson
Silver - Intermediate Men's Epee

Mel Malig-Spranz
Silver - Intermediate Women's Epee
Henry Payne
Silver - U11 Men's Foil

Eleni Reay
Silver - Youth Intermediate Women's Foil
Bronze - U13 Women's Foil
Sugar Strohmayer
Bronze - Youth Intermediate Women's Foil

Junior Boy's School Team
(Byron Betts, Darcy Cowling, Nalin Chandran, Roshan Chandran, Tim Short)
Gold - League


2014 Club Champions
Nick Betts - Senior Foil
Dov Spinks - Senior Epée 

2014 State Medallists 
Chloe Barber
Bronze - Women's Novice Foil
Roshan Chandran
Silver - Men's U13 Foil
Darcy Cowling
Silver - Men's U11 Foil
Sebastian Deverson
Gold - Men's Intermediate Epee
Melanie Malig-Spranz
Silver - Women's Intermediate Epee
Jesse Sasche
Gold - Women's Intermediate Epee
Sugar Strohmeyer
Bronze - Women's Novice Foil


2014 Golden Gauntlet
Women's Epée - AHFC
 (Rebecca Lloyd, Andrea Horvath, Jesse Sasche, Mel Malig-Spranz)
Men's Epée - AHFC
(Nick Betts, Girech Chandran, Seb Deverson, Dov Spinks)

 Junior Foil - ASC

2013 Club Champions
Dov Spinks - Epée Challenge

2013 Golden Gauntlet
Senior Epée - ASC
(Stuart Marshal, Steve Howlett, Laurence Menz, Anna Foale)
Junior Foil - AHFC

 2012 Club Champions
Jonas Dawson - Epée Challenge
Clint Marin - Junior Epée
Danika Thomas - Club Foil

2012 State Medallists
Tobias Adams
Gold - Intermediate Foil
Gold - U13 Men's Foil
Silver - U15 Men's Foil
Bronze - U17 Men's Foil
Greg Howlett
Bronze - U17 Men's Foil
Bronze - U15 Men's Foil
Bronze - U13 Men's Foil
Cameron Seidel
Bronze - Intermediate Foil
Dov Spinks
Gold - Intermediate Epée
Danika Thomas
Gold - U13 Women's Foil

2012 Schools Teams League
Hills Schools Combined
(Tobias Adams, Danika Thomas, Luc Farrer)
2nd (Knockout Challenge)

TPFC vs AHFC Mini Tournament 21/03/2012
Senior team: AHFC - 27, TPFC - 13
Junior team: TPFC - 27, AHFC - 14

2011 Club Champions
Dov Spinks - Senior Foil
Tobias Adams - Junior Foil

2011 State Medallists
Tobias Adams
Bronze - U15 Men's Foil
Bronze - U13 Men's Foil

Logan Forrest
Silver - U17 Men's Foil
Bronze - U20 Men's Foil

Danika Thomas
Silver - U13 Women's Foil
Bronze - U15 Women's Foil

Emily Haberfield
Gold - U11 Women's Foil

2011 Schools Team League
Hills Schools combined
(Charlie Westwell, Danika Thomas, Logan Forrest, Nat Shearer, Tobias Adams)
3rd place (equal ranking with Pembroke)

2010 Club Champions
John Lovelock - Senior Foil
Alex Warin - Junior Foil

2010 State Medallists
Dov Spinks
Gold - Intermediate Foil
Logan Forrest
Silver - Intermediate Foil
Tobias Adams
Silver - U11 Men's Foil